Sosyal Medya

Sosyal Medya

Sonuç olarak, sosyal medya size potansiyel müşteriler ve müşterilerle doğrudan bağlantı kurma ve etkileşim kurma yeteneği verir. Sosyal medyanın yapısına ne kadar entegre olursanız, sonuç olarak o kadar çok fayda elde edersiniz.

1. Marka Farkındalığını ve Bağlılığını Artırın

Sosyal medya ağınızda gönderi paylaştığınızda, işletme profilinizi beğenen veya takip eden herkes onu görecek, bu nedenle ister değerli bilgileri ister bir hikaye paylaşıyor olun, izleyicilerinizin karşısına çıkarsınız. İzleyicileriniz bunu paylaşmaya değer bulur ve profillerine gönderirse, takipçileri de görecek ve ardından bu takipçiler takipçileriyle paylaşacak vb. (Çarpan etkisini düşünün).

Sadece bu da değil - İkna & Dönüşüme göre sizi takip edenlerin yarısından fazlası size diğer markalara göre daha sadık.

2. Hedef Kitlenizle Bağlantı Kurun

Ya potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle iletişim için açık iki yönlü bir kanala sahip olmanın bir yolu olsaydı?

Evet. Var. Sosyal medya deniyor.

Orada olsanız da olmasanız da, potansiyel müşterileriniz ilk önce sizinle bağlantı kurmak için sosyal medyayı arıyor. Öyleyse orada olmalısınız. Çünkü insanlar değerli paylaşımlar fırsatı bulduklarında kendilerini önemli hissederler ve geri bildirimleriyle ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve pazarlama stratejilerinizi geliştirme fırsatı verirler.

3. Müşteriyi Elde Tutmayı Artırın

Potansiyel müşterilerle iletişim kurma konusunda size söylediklerimizi alın ve bu fırsatı müşterilerinize sunun. Sosyal medyanın açık iletişimi ve rahatlığı, müşterilerinizle daha derin ilişkiler kurmaya son derece elverişlidir. Daha önce de söylediğim gibi, insanlar sizinle bağlantı kurma veya geri bildirim sağlama fırsatına sahip olduğunda, bu onlara seslerinin olduğunu hissettiriyor ve hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt verdiğinizde, müşteri sadakatini artırıyorsunuz, bu da daha iyi müşteri elde tutma anlamına geliyor.

4. Web Sitenizdeki Trafiği ve Dönüşümleri Artırın

Bir sosyal medya gönderisine web sitenizin bağlantısını her eklediğinizde, izleyicilerin web sitenize ulaşması için yeni giriş noktaları oluşturursunuz.

Diyelim ki web sitenizin blogunda yeni bir makale yayınladınız ve bunu Facebook sayfanızda paylaştınız (ve akıllı bir pazarlamacının yapacağı gibi, işletmenizin Facebook gönderisini kişisel sayfanızda da paylaştınız). Gönderiniz Facebook takipçileriniz arasında paylaşılır ve böylece daha fazla insan onu okumak için tıklar ve ne kadar çok kişi tıklarsa, web sitenizi ziyaret etmeniz o kadar çok olur. Web sitenizi ne kadar çok kişi ziyaret ederse, siteniz Google'da o kadar üst sıralarda yer alır ve insanlar sektörünüzü aradığında sitenizin sıralaması o kadar yüksek olur, sitenize daha fazla organik trafik alırsınız.

Ve (evet, yine de gidiyorum, çünkü bu sonraki bölüm önemli parça) ne kadar çok trafik alırsanız, dönüşüm için o kadar çok fırsat ve ne kadar çok fırsatınız olursa o kadar çok kapalı işiniz olur. (Web sitenizin dönüşüm oranı departmanına uygun olduğundan emin olun.)

5. Paylaşım Fırsatlarını Açın

Bilgiyi, başarıları ve akılsız düşünceleri paylaşmak otuz yıl öncesine göre çok daha hızlı. Hedef kitlenize olabildiğince çabuk ulaştırmak istediğiniz bir pazarlama mesajınız varsa, yapmanız gereken tek şey sosyal medya hesaplarınıza göndermek.

Daha önce iki yönlü iletişim için fırsat açarak müşterilerle sosyal medya aracılığıyla ilişki kurmaya değindim. Ek olarak, sosyal medyada paylaşarak potansiyel müşterilerle ve tüketicilerle olan bağlantınızı derinleştirebilirsiniz. Tek bir kuruş bile harcamadan ilgili, insancıllaştırıcı içerik yayınlamak ve paylaşmak gerçekten çok kolay. Artı, HIZLI.

Buradaki fayda, takipçilerinizin sizi tıpkı onlar gibi bir insan olarak görmesi, sizi akıllarında daha fazla öne çıkarması ve onların önüne çabuk geçebilmenizdir ki bu asla kötü bir şey değildir.

Az önce yazdığınız bir blog yazısı mı var? Yapışkan kağıt. Önemli başarı mı? Yapışkan kağıt. İş saatleri değişti mi? Yapışkan kağıt. Ofisinizin penceresinde sizi yalnız bırakmayacak bir kuş mu var? Yapışkan kağıt. İnsanlar bu tür şeyleri sever. (Maksimum sonuç için gönderi sıklığı ipuçlarını kullanmayı unutmayın.)

6. Rakiplerinizi Takip Edin

Hepimiz Facebook takip,instagram takiplerini duymuşuzdur. Veya Twitter takip etme, LinkedIn takip etme veya tercih ettiğiniz çevrimiçi takip yöntemlerinden biri. Ancak temel olarak, rakiplerinizin faaliyetlerini izlemek yalnızca yaptıkları şey konusunda sizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda sektörünüzün ilerlemelerine dair ekstra bilgi sağlayabilir.

 

Varsay Bilgisayar - Web sitesi tasarımı ve geliştirmesi, mobil uygulama geliştirme veya dijital medya pazarlaması olsun,uzmanlığımız veya hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin veya WhatsApp +905412114774 , info@varsaybilgisayar.com adresine e-posta gönderin. veya aşağıda ki Teklif Al forumunu doldurarak hizmet talebiniz için bilgi alınız.Teşekkür ederiz.

Sosyal Medya İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER E-İmza Hakkında